Kategoria – wełna nowozelandzka. A tam? Pledy Soft Wool z wełny nowozelandzkiej i inne koce również w 100% z wełny nowozelandzkiej…
Jeden z nich kosztuje 1190 zł a drugi 759 zł? O co tu chodzi? Śpieszymy z wyjaśnieniem bo bardzo często dostajemy od naszych klientów prośbę z wytłumaczeniem czym tak naprawdę różnią się te dwa produkty mimo, że oba są w 100% z wełny nowozelandzkiej.
Pledy Soft Wool
Fachowo pledy, nie koce ale my używamy słowa “koc” uniwersalnie, jako ogólna nazwa produktu. Pledy Soft Wool są produkowane w Polsce, w niewielkiej manufakturze u podnóża Beskidów. Są tkane na prawie 100-letnim krośnie, według tradycyjnej metody tkackiego rzemiosła, którego obsługą zajmuje się profesjonalny tkacz, kiedyś – mistrz tkacki. Taki też posiada tytuł. Przędza użyta do produkcji tych pledów pochodzi z Nowej Zelandii, dostarczana jest przez niemieckiego dystrybutora. Dlaczego? Bo jest lepsza od polskiej czy europejskiej wełny biorąc pod uwagę przeznaczenie czyli stworzenie przytulnego i ciepłego koca. Wełna farbowana jest na nasze specjalne zamówienie, recepta na kolor nie jest udostępniania dla żadnego innego klienta manufaktury. Frędzle pledów są zwijane…ręcznie! Tak, ręcznie! To czyni ten produkt wyjątkowym i unikatowym. Następnie pledy są drapane, aby wyciągnąć wełniane, małe niteczki na powierzchnię i uzyskać uczucie miękkości w chwycie. Gramatura takiego pledu to ok. 550Gsm (czyt. gruby, całkiem ciężki).
Koce z wełny nowozelandzkiej
Koce, które nie widnieją w kategorii Soft Wool jednak wciąż są w 100% z wełny nowozelandzkiej są produkowane maszynowo, w już całkiem nowoczesnej tkalni specjalizującej się w wełnianych produktach, jak koce, poduszki, poncza czy szale i zaopatrującej głównie rynek skandynawski. Ich produkcja jest szybsza, łatwiejsza i nieco tańsza. Stąd spora różnica w cenie tych dwóch produktów. Każdy z nich jednak posiada dokładnie takie same właściwości termoregulacyjne, hipoalergiczne i zdrowotne – są wykonane z tego samego rodzaju wełny. Kolory wybieramy z o wiele węższej karty kolorystycznej niż “jaki Pani chce”, co mam miejsce w przypadku kolorów pledów Soft Wool. Gramatura tego rodzaju koca to max 480Gsm (czyt. gruby, ale jednak trochę lżejszy niż Soft Wool).
Koce z wełny merino
Tutaj sprawa jest prosta: ten koc różni się od pozostałych rodzajem użytej wełny. Wełna merino to nie to samo co klasyczna wełna nowozelandzka. Merino pochodzi od specjalnej rasy owiec – Merynosów, zamieszkujących nie tylko Nową Zelandię ale także Australię. Merynosy są też hodowane w Europie. Wełna merino jest delikatna, przędza merino jest o wiele cieńsza od klasycznej. Nie gryzie, jest miękka i miła w dotyku. Dlatego tak często to właśnie z wełny merino są produkowane koce polecane dla dzieci. Nasz koc merino ma gramaturę 270Gsm, różnica w grubości jest zatem całkiem spora ale właściwości grzewcze jednak są bardzo podobne. Wełna merino zyskała swoją popularność właśnie ze względu na stosunek grubości przędzy do jej właściwości termoregulacyjnych. Dlatego produkuje się z niej na przykład bieliznę termiczną.
Czy jest różnica w pielęgnacji?
Wszystkie rodzaje koców zalecamy czyścić chemicznie, na sucho. Proces prania w wodzie może być uciążliwy ze względu na absolutny zakaz wirowania i wykręcania – wełna się kurczy pod wpływem ciepłej wody ale również wirowania. Wykręcanie natomiast może spowodować zapamiętanie zagnieceń. Wełnę jednak można uprać w wodzie – zimnej, susząc na płasko lub “strzepując” nadmiar wody (ponieważ woda w nią nie wsiąka a po niej spływa) i rozwieszając. Bardzo przydatną rzeczą jest również użycie od czasu do czasu szczotki do ubrań aby rozczesać zmechacenia. Można wówczas spryskać koc wodą i przeczesać w kierunku układania się włosia.